Bourns Inc. SRP7020TA-2R2M
Part No.:
SRP7020TA-2R2M
Description:
IND 7X6.6X1.8MM 2.2UH20% 6A SHD
Shipping
SRP7020TA-2R2M Information
Series:
SRP7020TA
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6 A
Current - Saturation (Isat):
10A
DC Resistance (DCR):
37mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
36MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)