Bourns Inc. SRP7020TA-1R0M
Part No.:
SRP7020TA-1R0M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND 7X6.6X1.8MM 1UH20% 8A SHD
Shipping
SRP7020TA-1R0M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP7020TA
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8 A
Current - Saturation (Isat):
14A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
18mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
58MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)