Bourns Inc. SRP6530A-8R2M
Part No.:
SRP6530A-8R2M
Description:
IND,7.1X6.6X3MM,8.2UH20%,5A,SHD
Shipping
SRP6530A-8R2M Information
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5 A
Current - Saturation (Isat):
7.5A
DC Resistance (DCR):
68mOhm Max
Q @ Freq:
26 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
12MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
500 kHz
Size / Dimension:
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)