Bourns Inc. SRP6530A-6R8M
Part No.:
SRP6530A-6R8M
Description:
IND,7.1X6.6X3MM,6.8UH20%,5.5A,SH
Shipping
SRP6530A-6R8M Information
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.5 A
Current - Saturation (Isat):
9A
DC Resistance (DCR):
60mOhm Max
Q @ Freq:
26 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
17MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
500 kHz
Size / Dimension:
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)