Bourns Inc. SRP6530A-1R0M
Part No.:
SRP6530A-1R0M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND,7.1X6.6X3MM,1UH20%,12A,SHD
Shipping
SRP6530A-1R0M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP6530A
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
12 A
Current - Saturation (Isat):
25A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
10mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
58MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
500 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)