Bourns Inc. SRP6050CA-4R3M
Part No.:
SRP6050CA-4R3M
Description:
FIXED IND 4.3UH 9A 16.2 MOHM SMD
Shipping
SRP6050CA-4R3M Information
Series:
SRP6050CA
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
4.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9 A
Current - Saturation (Isat):
11A
DC Resistance (DCR):
16.2mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
23MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)