Bourns Inc. SRP6030WA-R47M
Part No.:
SRP6030WA-R47M
Description:
IND POWER HC 0.47UH 19A SHLD
Shipping
SRP6030WA-R47M Information
Inductance:
470 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
19 A
Current - Saturation (Isat):
19A
DC Resistance (DCR):
3.74mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
66MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)