Bourns Inc. SRP6030WA-8R2M
Part No.:
SRP6030WA-8R2M
Description:
IND POWER HC 8.2UH 4.8A SHLD
Shipping
SRP6030WA-8R2M Information
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.8 A
Current - Saturation (Isat):
5.6A
DC Resistance (DCR):
54mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
15MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)