Bourns Inc. SRP6030WA-6R8M
Part No.:
SRP6030WA-6R8M
Description:
IND POWER HC 6.8UH 5.2A SHLD
Shipping
SRP6030WA-6R8M Information
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.2 A
Current - Saturation (Isat):
6.1A
DC Resistance (DCR):
46.2mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
17MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)