Bourns Inc. SRP6030WA-220M
Part No.:
SRP6030WA-220M
Description:
IND POWER HC 22UH 2.9A SHLD
Shipping
SRP6030WA-220M Information
Series:
SRP6030WA
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.9 A
Current - Saturation (Isat):
3A
DC Resistance (DCR):
165mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
9MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)