Bourns Inc. SRP6030WA-1R5M
Part No.:
SRP6030WA-1R5M
Description:
IND POWER HC 1.5UH 11.5A SHLD
Shipping
SRP6030WA-1R5M Information
Series:
SRP6030WA
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
11.5 A
Current - Saturation (Isat):
13A
DC Resistance (DCR):
11.7mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)