Bourns Inc. SRP6030WA-100M
Part No.:
SRP6030WA-100M
Description:
IND POWER HC 10UH 4.2A SHLD
Shipping
SRP6030WA-100M Information
Series:
SRP6030WA
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.2 A
Current - Saturation (Isat):
4.7A
DC Resistance (DCR):
69.3mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
13MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)