Bourns Inc. SRP6030VA-5R6M
Part No.:
SRP6030VA-5R6M
Description:
FIXED IND 5.6UH 6.5A 42MOHM SMD
Shipping
SRP6030VA-5R6M Information
Series:
SRP6030VA
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.5 A
Current - Saturation (Isat):
7.2A
DC Resistance (DCR):
42mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
17MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 180°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)