Bourns Inc. SRP6030VA-3R3M
Part No.:
SRP6030VA-3R3M
Description:
FIXED IND 3.3UH 9A 37 MOHM SMD
Shipping
SRP6030VA-3R3M Information
Series:
SRP6030VA
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9 A
Current - Saturation (Isat):
9.5A
DC Resistance (DCR):
37mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
22MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 180°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)