Bourns Inc. SRP6030VA-1R5M
Part No.:
SRP6030VA-1R5M
Description:
FIXED IND 1.5UH 13A 13.2MOHM SMD
Shipping
SRP6030VA-1R5M Information
Series:
SRP6030VA
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
13 A
Current - Saturation (Isat):
14A
DC Resistance (DCR):
13.2mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
32MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 180°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)