Bourns Inc. SRP6030VA-150M
Part No.:
SRP6030VA-150M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 15UH 4.1A 114MOHM SMD
Shipping
SRP6030VA-150M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP6030VA
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.1 A
Current - Saturation (Isat):
3.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
114mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
10MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 180°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)