Bourns Inc. SRP5030WA-R68M
Part No.:
SRP5030WA-R68M
Description:
IND POWER HC 0.68UH 12A SHLD
Shipping
SRP5030WA-R68M Information
Inductance:
680 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
12 A
Current - Saturation (Isat):
11.7A
DC Resistance (DCR):
9.7mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
72MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.217" L x 0.207" W (5.50mm x 5.25mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)