Bourns Inc. SRP5030WA-5R6M
Part No.:
SRP5030WA-5R6M
Description:
IND POWER HC 5.6UH 4.4A SHLD
Shipping
SRP5030WA-5R6M Information
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.4 A
Current - Saturation (Isat):
4.3A
DC Resistance (DCR):
71mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.217" L x 0.207" W (5.50mm x 5.25mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)