Bourns Inc. SRP5030WA-4R7M
Part No.:
SRP5030WA-4R7M
Description:
IND POWER HC 4.7UH 5.2A SHLD
Shipping
SRP5030WA-4R7M Information
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.2 A
Current - Saturation (Isat):
4.5A
DC Resistance (DCR):
57mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
22MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.217" L x 0.207" W (5.50mm x 5.25mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)