Bourns Inc. SRP5030WA-2R2M
Part No.:
SRP5030WA-2R2M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND POWER HC 2.2UH 7.5A SHLD
Shipping
SRP5030WA-2R2M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP5030WA
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.5 A
Current - Saturation (Isat):
5.8A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
23mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
33MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.217" L x 0.207" W (5.50mm x 5.25mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)