Bourns Inc. SRP5030WA-1R5M
Part No.:
SRP5030WA-1R5M
Description:
IND POWER HC 1.5UH 8.5A SHLD
Shipping
SRP5030WA-1R5M Information
Series:
SRP5030WA
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.5 A
Current - Saturation (Isat):
6.5A
DC Resistance (DCR):
17.7mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
42MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.217" L x 0.207" W (5.50mm x 5.25mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)