Bourns Inc. SRP5030WA-150M
Part No.:
SRP5030WA-150M
Description:
IND POWER HC 15UH 2.5A SHLD
Shipping
SRP5030WA-150M Information
Series:
SRP5030WA
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.5 A
Current - Saturation (Isat):
2.2A
DC Resistance (DCR):
190mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
12MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.217" L x 0.207" W (5.50mm x 5.25mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)