Bourns Inc. SRP5030CC-5R6M
Part No.:
SRP5030CC-5R6M
Description:
IND SMD 5.6UH 3.6A
Shipping
SRP5030CC-5R6M Information
Series:
SRP5030CC
Type:
Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.6 A
Current - Saturation (Isat):
5A
DC Resistance (DCR):
63mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
19MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)