Bourns Inc. SRP5020TA-1R5M
Part No.:
SRP5020TA-1R5M
Description:
FIXED IND 1.5UH 5.5A 30.5MOHM SM
Shipping
SRP5020TA-1R5M Information
Series:
SRP5020TA
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.5 A
Current - Saturation (Isat):
9.8A
DC Resistance (DCR):
30.5mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
52MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)