Bourns Inc. SRP5020CC-R47M
Part No.:
SRP5020CC-R47M
Description:
IND SMD 0.47UH 11.5A
Shipping
SRP5020CC-R47M Information
Series:
SRP5020CC
Type:
Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
470 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
11.5 A
Current - Saturation (Isat):
16A
DC Resistance (DCR):
7.6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
100MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)