Bourns Inc. SRP5020CC-4R7M
Part No.:
SRP5020CC-4R7M
Description:
IND SMD 4.7UH 3.2A
Shipping
SRP5020CC-4R7M Information
Series:
SRP5020CC
Type:
Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.2 A
Current - Saturation (Isat):
6A
DC Resistance (DCR):
109mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
30MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)