Bourns Inc. SRP5020CC-3R3M
Part No.:
SRP5020CC-3R3M
Description:
IND SMD 3.3UH 4A
Shipping
SRP5020CC-3R3M Information
Series:
SRP5020CC
Type:
Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4 A
Current - Saturation (Isat):
7A
DC Resistance (DCR):
74mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
35MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)