Bourns Inc. SRP5020CC-1R0M
Part No.:
SRP5020CC-1R0M
Description:
IND SMD 1UH 9A
Shipping
SRP5020CC-1R0M Information
Series:
SRP5020CC
Type:
Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9 A
Current - Saturation (Isat):
10.5A
DC Resistance (DCR):
15.2mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
64MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)