Bourns Inc. SRP5020CC-100M
Part No.:
SRP5020CC-100M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND SMD 10UH 2.5A
Shipping
SRP5020CC-100M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP5020CC
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.5 A
Current - Saturation (Isat):
3.6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
199mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
18MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)