Bourns Inc. SRP4020CC-R47M
Part No.:
SRP4020CC-R47M
Description:
IND SMD 0.47UH 8A
Shipping
SRP4020CC-R47M Information
Series:
SRP4020CC
Inductance:
470 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8 A
Current - Saturation (Isat):
12A
DC Resistance (DCR):
14mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
120MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)