Bourns Inc. SRP4020CC-4R7M
Part No.:
SRP4020CC-4R7M
Description:
IND SMD 4.7UH 2.6A
Shipping
SRP4020CC-4R7M Information
Series:
SRP4020CC
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.6 A
Current - Saturation (Isat):
3.5A
DC Resistance (DCR):
105mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
27MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)