Bourns Inc. SRP4020CC-1R0M
Part No.:
SRP4020CC-1R0M
Description:
IND SMD 1UH 5A
Shipping
SRP4020CC-1R0M Information
Series:
SRP4020CC
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5 A
Current - Saturation (Isat):
8.5A
DC Resistance (DCR):
27mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
65MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)