Bourns Inc. SRP4020CC-100M
Part No.:
SRP4020CC-100M
Description:
IND SMD 10UH 1.8A
Shipping
SRP4020CC-100M Information
Series:
SRP4020CC
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.8 A
Current - Saturation (Isat):
2.3A
DC Resistance (DCR):
243mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
19MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)