Bourns Inc. SRP4012CC-R68M
Part No.:
SRP4012CC-R68M
Description:
IND SMD 0.68UH 5A
Shipping
SRP4012CC-R68M Information
Series:
SRP4012CC
Inductance:
680 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5 A
Current - Saturation (Isat):
6A
DC Resistance (DCR):
27mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
100MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)