Bourns Inc. SRP4012CC-R47M
Part No.:
SRP4012CC-R47M
Description:
IND SMD 0.47UH 6A
Shipping
SRP4012CC-R47M Information
Series:
SRP4012CC
Inductance:
470 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6 A
Current - Saturation (Isat):
6.5A
DC Resistance (DCR):
20mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
120MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)