Bourns Inc. SRP4012CC-6R8M
Part No.:
SRP4012CC-6R8M
Description:
IND SMD 6.8UH 1.5A
Shipping
SRP4012CC-6R8M Information
Series:
SRP4012CC
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.5 A
Current - Saturation (Isat):
1.7A
DC Resistance (DCR):
360mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
28MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)