Bourns Inc. SRP4012CC-4R7M
Part No.:
SRP4012CC-4R7M
Description:
IND SMD 4.7UH 2A
Shipping
SRP4012CC-4R7M Information
Series:
SRP4012CC
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
2.5A
DC Resistance (DCR):
145mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
35MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)