Bourns Inc. SRP4012CC-3R3M
Part No.:
SRP4012CC-3R3M
Description:
IND SMD 3.3UH 2.3A
Shipping
SRP4012CC-3R3M Information
Series:
SRP4012CC
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.3 A
Current - Saturation (Isat):
3A
DC Resistance (DCR):
97mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
41MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)