Bourns Inc. SRP4012CC-2R2M
Part No.:
SRP4012CC-2R2M
Description:
IND SMD 2.2UH 2.8A
Shipping
SRP4012CC-2R2M Information
Series:
SRP4012CC
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.8 A
Current - Saturation (Isat):
3.5A
DC Resistance (DCR):
80mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
58MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)