Bourns Inc. SRP4012CC-1R5M
Part No.:
SRP4012CC-1R5M
Description:
IND SMD 1.5UH 3A
Shipping
SRP4012CC-1R5M Information
Series:
SRP4012CC
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3 A
Current - Saturation (Isat):
4A
DC Resistance (DCR):
63.3mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
62MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)