Bourns Inc. SRP4012CC-1R0M
Part No.:
SRP4012CC-1R0M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND SMD 1UH 4A
Shipping
SRP4012CC-1R0M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP4012CC
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4 A
Current - Saturation (Isat):
6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
47mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
80MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)