Bourns Inc. SRP3012TA-8R2M
Part No.:
SRP3012TA-8R2M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD
Description:
FIXED IND 8.2UH 1.2A 463MOHM SMD
Shipping
SRP3012TA-8R2M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP3012TA
Package/Case:
2-SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.2 A
Current - Saturation (Isat):
1.7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
463mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
26MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)