Bourns Inc. SRP2512-1R5M
Part No.:
SRP2512-1R5M
Description:
FIXED IND 1.5UH 2.5A 77 MOHM SMD
Shipping
SRP2512-1R5M Information
Series:
SRP2512
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.5 A
Current - Saturation (Isat):
3.2A
DC Resistance (DCR):
77mOhm Max
Q @ Freq:
39 @ 1MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)