Bourns Inc. SRP2510TMA-R68M
Part No.:
SRP2510TMA-R68M
Description:
IND METAL POWDER 0.68UH 5.1A
Shipping
SRP2510TMA-R68M Information
Series:
SRP2510TMA
Material - Core:
Metal
Inductance:
680 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.1 A
Current - Saturation (Isat):
5.2A
DC Resistance (DCR):
30mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
70MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Flat Wire
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)