Bourns Inc. SRP2510TMA-1R5M
Part No.:
SRP2510TMA-1R5M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
IND METAL POWDER 1.5UH 3.3A
Shipping
SRP2510TMA-1R5M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP2510TMA
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Metal
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.3 A
Current - Saturation (Isat):
3.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
72mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
45MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Flat Wire
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)