Bourns Inc. SRP2012TMA-R68M
Part No.:
SRP2012TMA-R68M
Description:
IND METAL POWDER 0.68UH 4.2A
Shipping
SRP2012TMA-R68M Information
Series:
SRP2012TMA
Inductance:
680 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.2 A
Current - Saturation (Isat):
5A
DC Resistance (DCR):
36mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
80MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Flat Wire
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)