Bourns Inc. SRP2012TMA-1R5M
Part No.:
SRP2012TMA-1R5M
Description:
IND METAL POWDER 1.5UH 2.9A
Shipping
SRP2012TMA-1R5M Information
Series:
SRP2012TMA
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.9 A
Current - Saturation (Isat):
3.1A
DC Resistance (DCR):
84mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
52MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Flat Wire
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)