Bourns Inc. SRP2010TMA-1R5M
Part No.:
SRP2010TMA-1R5M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
0806 (2016 Metric)
Description:
IND METAL POWDER 1.5UH 2.6A
Shipping
SRP2010TMA-1R5M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP2010TMA
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Metal
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.6 A
Current - Saturation (Isat):
3A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
96mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
52MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)