Bourns Inc. SRP1770C-8R2M
Part No.:
SRP1770C-8R2M
Description:
FIXED IND 8.2UH 18A 10.8MOHM SMD
Shipping
SRP1770C-8R2M Information
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
18 A
Current - Saturation (Isat):
28A
DC Resistance (DCR):
10.8mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
13MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.701" L x 0.665" W (17.80mm x 16.90mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)