Bourns Inc. SRP1770C-470M
Part No.:
SRP1770C-470M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 47UH 8.7A 53 MOHM SMD
Shipping
SRP1770C-470M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP1770C
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.7 A
Current - Saturation (Isat):
13A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
53mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.701" L x 0.665" W (17.80mm x 16.90mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)